Blog

Kısmi Felç Sonrası Fizik Tedavi

Kısmi Felç Sonrası Fizik Tedavi

Kısmi felç sonrası fizik tedavi çoğu zaman bir zorunluluk halidir. Fizik tedavi ortopedi, pediatri, geriatri ve nöroloji hastaları için olmazsa olmaz bir tedavi yöntemidir. Fizik tedavi temel olarak kuvvetlendirme egzersizleri, germe açma egzersizleri, koordinasyon çalışmaları ve yardımcı etmenler kullanılarak hastanın şikayetçi olduğu mevcut durumundan onu iyileştirmek için yapılır. Günümüzde de oldukça yaygın bir biçimde kullanılan bir tedavi şekli olan fizik tedavi aynı zamanda uzun yıllardır kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Kısmi felç sonrası fizik tedavi hastanın şikayetleri baz alınarak bir çok dalda bir çok şekilde uygulanabilen bir terapidir.

Kısmi Felç Sonrası Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Fizik tedavinin bir çok çeşidi bulunur ve bu çeşitler ise şöyledir.

  • Manuel Terapi
  • Kayropraksi
  • Elektroterapi
  • Osteopati
  • Bantlama
  • Kuru İğneleme
  • Klinik-Medikal Masaj
  • Klinik Pilates
  • Lenfödem Rehabilitasyonu
  • Bobath Rehabilitasyonu

Kısmı felç için değişebilmekle birlikte genelde uygulanan terapi yöntemi Klinik-Medikal masaj yöntemidir.

Klinik-Medikal Masaj Yöntemi

Klinik-Medikal masaj yönteminde önce hastanın şikayeti iyice dinlenir ve tam olarak teşhis konulmak amaçlanır. Hastanın problemi tespit edilir ve sonraki aşamada masaja başlanır. Bu masaj içinde bir çok farklı masaj türünü barındırır ve hastanın sıkıntısına göre doğru bölgeye doğru teknik ile uygulanır. Klinik-Medikal masaj yöntemi içinde klasik masaj, yumuşak doku gevşetme ve tetik nokta masajı gibi bir çok masaj tekniği barındırır. Bu yöntemlerden hepsi kasların yumuşamaları, rahatlamaları ve işlevselliklerini geri kazanmaları amaçlanarak uygulanır.

Klinik Medikal masaj yöntemi kan dolaşımının artmasını, yani daha akıcı olmasını sağlar. Kan dolaşımı hızlanan kişi ağrılarını daha az hisseder. Yine kan dolaşımı hızlanan kişinin kaslarını hissetmesi kolaylaşacak ve zamanla felçi düzelecektir.

Evde Felç Fizik Tedavi

Kuru İğneleme Yöntemi

Kuru iğneleme yöntemi felç hastaları için uygulanan bir diğer fizik tedavi yöntemidir. Bu yöntemin geçmişi antik Çin uygarlıklarına kadar dayanır. Oldukça eski olan bu kadim yöntem günümüzde steril akapunktur iğneleri ile uygulanır.

Marmara Fizik Tedavi

Maramara fizik tedavi yukarıda bahsi geçen iki terapi için de gerekli ekipman ve uzman kadroya sahiptir. Üstelik bu uzman fizyoterapistlerimiz hastane ekipmanları ile evinize kadar gelip tedavinizi evinizin konforu ve rahatlığı içerisinde yapabilmektedir.