Blog

Felç Fizik Tedavi

Felç Fizik Tedavi

Felç fizik tedavi uygulamalarında genel olarak hastanın hayat kalitesini mümkün olduğu kadar arttırmak hedeflenmektedir. Bu nedenle her hastaya özel olarak tedaviler geliştirilmeli ve özel olarak ilgilenilmelidir.

Felç fizik tedavi uygulamalarının genel amacı, hastalara özel olarak hazırlanan tedavi ve egzersiz yöntemleri ile hastanın yaşam kalitesini en üst seviyeye çıkartmaktır. Tedavilerde her hastanın felç türüne bağlı olarak optimal tedaviler tercih edilmektedir.

Felç Fizik Tedavi Uygulamaları

Felç, genel olarak duyu kaybı ya da kas işlevinin yerine getirememesi gibi durumları kapsayan bir hastalıktır. Sinir sisteminde motor kaybına bağlı olarak ortaya çıkan felcin, her türüne özel olarak hazırlanan tedaviler ile birlikte etkisi en aza indirilmektedir. Bunun için evde fizik tedavi hizmeti veren Marmara Fizik’ten profesyonel destek alabilirsiniz. Bu sayede siz de kendiniz ya da yakınlarınız için profesyonel destek alabilir, felcin olumsuz etkilerinin azaltılmasını ya da tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Felç Türleri Nelerdir?

Felç genellikle lokalize felç ya da genel felç olarak iki farklı grupta incelenmektedir. El ve yüz gibi vücudun sadece bir bölümünü etkileyen felç türleri lokalize felç olarak adlandırılırken, vücudun büyük bir bölümüne etki eden felç türleri ise genel felç olarak adlandırılmaktadır.

Felç Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Felç tedavisi genel olarak hastaların yaşam kalitesini en üst düzeye çıkartmak ve felcin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için gerçekleştirilmektedir. Uygulanan tüm tedavi yöntemleri, felcin türüne göre özel olarak planlanmaktadır. Bununla birlikte hastanın fiziksel ve psikolojik durumu da uygulanan tedavilerin şekillenmesi için oldukça önemlidir.

Felç tedavilerinde tercih edilen yöntemler ile birlikte, felcin etki ettiği bölgeye bağlı olarak çeşitli teknolojik cihazlar da kullanılarak hastanın günlük hayata dönmesi sağlanmaktadır. Vücudun sadece alt kısmında felç bulunan hastalar tekerlekli sandalyeler kullanarak, kısmen bağımsız yaşamına devam edebilirken aynı imkanlar belden üstünde felç bulunan hastalarda elektrikli tekerlekli sandalyeler ile sunulmaktadır. Elektrikli tekerlekli sandalyeler hastanın sadece ufak el hareketleri ile kontrol edebildiği tekerlekli sandalyelerdir ve bu özellikler ile belden üstünde felç bulunan hastaların yaşamını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Evde Fizik Tedavi

Fizik Tedavi ile Felç

Felç hastalarına uygulanan fizik tedavi uygulamaları genellikle 1,5 ile 2 saat arası sürmektedir. Tedaviler direkt olarak fizik tedavi merkezlerinde alınacağı gibi evde fizik tedavi hizmeti veren firmalar aracılığı ile de gerçekleştirilmektedir. Siz de Marmara Fizik tarafından sunulan evde fizik tedavi hizmetleri sayesinde, fizik tedavi merkezlerine gelmenize gerek kalmadan tüm tedavilerinizi ev ortamında gerçekleştirebilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olan tüm hizmet ve bakım, kendi evinizde çok daha konforlu bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Marmara Fizik Tedavi tarafından sunulan tüm tedavi hizmetler ile ilgili detaylı bilgiler almak için müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir, evde fizik tedavi hizmeti almaya başlayabilirsiniz. Alacağınız fizik tedavi hizmetlerinde uygulanan tüm egzersiz ve tedavi yöntemleri, direkt olarak fizyoterapistler tarafından verilmektedir.